Sørlandsruta vant ny anbudskontrakt

Sørlandsruta har signert kontrakt om busstjenester i Flekkefjord, Kvinesdal og Sirdal kommune.
Sørlandsruta AS har vunnet en åpen anbudskonkurranse med laveste pris, og tegnet den 28. april kontrakt med Agder kollektivtrafikk AS for 10 år fra 1. januar 2016 for busstjenester i Flekkefjord, Kvinesdal og Sirdal kommune. Virksomheten i den nye anbudskontrakten vil generere inntekter på ca. 300 mill. kroner i kontraktsperioden.
Sørlandsruta vil fra 1. januar 2016 utføre busstjenester i hele Vest-Agder utenom deler av Kristiansands-regionen og Åseral kommune. Sørlandsruta må investere i 26 busser til oppstartdato for å imøtekomme oppdragsgivers krav. Bussene vil bli utstyrt med sanntidssystem, slik at kundene kan få oppdatert informasjon om ankomst- og avgangstider også når det oppstår forsinkelser i trafikken.
Sørlandsruta har tidligere kjørt bussrutene i Flekkefjordsområdet, og er allerede blitt ønsket velkommen tilbake av kunder og ansatte. Også Kvinesdal og Sirdal vil passe godt inn i driftsområdet til Sørlandsruta.
Adm. direktør Erik Abramsen i Sørlandsruta er svært fornøyd med å ha vunnet kontrakten.
- Dette er et område vi kjenner godt og en type transport vi har god erfaring med, sier han. Abramsen ønsker så snart som mulig å komme i dialog med de ansatte i Nettbuss Sør som i dag utfører busstransporten i området for å drøfte gjennomføring av oppdraget og virksomhetsoverdragelsen.
- Alle kan gjøre regning med jobbtilbud fra Sørlandsruta, og jeg håper de er positive til å være med på vårt lag, sier han.
Styreleder Roger Granheim ser et stort potensial for videre vekst i Sørlandsruta etter hvert som nye anbud legges ut. Han sier at ”Sørlandsruta har opparbeidet seg viktig kompetanse i anbudsmarkedet og at prestasjonene hittil har dokumentert selskapets evne til å tjene penger i et presset marked”.
Torghatten er gjennom sine fem operative busselskap en stor aktør i bussmarkedet og har sammen med Sørlandsruta og de øvrige busselskapene mye erfaring å ta med seg inn i oppstarten og driften av det nye anbudet.